Choď na obsah Choď na menu
 


Kožné problémy u mačky

Kožné problémy u mačky

V poslednej dobe sa na trhu objavilo množstvo nových insekcitídov bojujúcich proti blchám, ktoré zvyšujú našu schopnosť kontorlovať a odstraňovať zamorenie, prípadne kožné choroby s ním spojené.  Nové insekcitídne prostriedky s účinnými látkami, ako imidacloprid, fipronil a lufenuron dokážu odstrániť parazitov zo všetkých domácností, aj tých najnáchylnejších, samozrejme ak sú použité správnym spôsobom. Pred tým, ako boli tieto nové prípravky používané, drvivá väčšina prípadov škrabania sa mačiek bola spôsobená blchami. A stále platí, že najrozšírenejšou príčinou vzniku kožných ochorení spôsobujú práve blchy. Avšak aj keď väčšina mačiek sa prestane škrabať po aplikácii insekcitídu, nepochybne existuje aj skupina mačiek, ktorých škrabanie sa, vyžaduje detajlnejšiu diagnózu.

Po stopách škriabania sa
Pri rozsiahlych zmenách na pokožke, sprevádzaných škrabaním, je nanajvýš vhodná odborná konzultácia s veterinárom, či sa nejedná o kožné ochorenie spôsobené iným parazitom, ako sú blchy. Navyše u mačiek je veľmi ťažké rozlíšiť, príčiny škrabania a a vypadávania srsti. Napríklad u ľudí a psov sú vo väčšine prípadov vypadávania vlasov, či srsti napríčine hormonálne zmeny a ochorenia. U mačiek je hormonálna príčina kožných ochorení takmer vylúčená. Strata srsti v týcho prípadoch býva zväčša spôsobená prehnaným vyčesávaním.

Prejavy nadmerného škrabania môžu byť rôzne. Od menších odrenín a škrabancov, cez pravidilné vypadávanie srsti až po dermatitídu a ochorenie zvané  'Eosinophilic granuloma complex'. Dermatitída je často spojená s mazľavou a šupinatou pokožkou, plnou malých (2- 3 mm) červných chrastičiek, roztrúsených po celom tele. Ochorenie  'Eosinophilic granuloma complex' sa vyskytuje v troch formách. Prvá sa prejavuje vredom na hornej pere, ktorý je pomerne bolestivý a v niektorých prípadoch sa rozšíry, tak že pera vyzerá doslova ako vyhriznutá. Druhou, najčastejšou formou je  "eosinofilický povlak", čo sú vlastne nepekne vyzerajúce červené lézie roztrúsené po celom tele, hlavne však na trupe. A treťou formou je lineárna granulóma, ktorá sa prejavuje chrastami a podráždenými plochami, ktoré sa objavujú v rovných pásoch v okolí brady a zriedkavo na zadných labách. Všetky tieto prejavy sa od seba diametrálne líšia, avšak vo väčšine prípadov bývajú spôsobené blchami, či inými parazitmi. V niektroých prípadoch sa môžu jednotlivé prejavy vyskytovať súčasne. Vždy je však nevyhnutné vyhľadať veterinára.

Mačky sa však môžu škrabať aj z iných dôvodov ako sú parazity. Najčastejšími príčinami sú: neznášanlivosť, či alergia na jedlo,  alergia na peľ alebo prach, poštípanie hmyzom, ušná prašivina a bakteriálna infekcia.

Alergia
Pri neznášanlivosti, či alergii na potraviny, zatiaľ nikto neprišiel na presnú príčinu toho,  prečo určité potraviny vyvolávajú svrbenie.  Väčšinou sa odborníci domnievajú, že prejavy potravinovej alergie sú zapríčiniené farbivami a konzervačnými látkami obsiahnutými v potravinách. Obyčajne pomôže zmena stravy, diéta, repsektíve vylúčenie dráždiacich potravín. Toto je však pri mačkách problém, pretože väčšina z nich si môže v záhrade uloviť čo chce, prípadne sa im ujde niečo od susedov. Pri stanovovaní diagnózy, je dôležité dodržiavať niekoľko týždňovú diétu, najlepšie ak je mačka na doma pripravovanej strave.

Ďaľšou zvlášnosťou u mačiek sú zriedkavé kožné ochorenia spojené s alergiou na peľ, či prach. U ľudí aj psov sa tento problém dá pomerne rýchlo a dobre zistiť a liečiť.  Avšak u mačiek je testovanie na tento druh alergie pomerne nespoľahlivý, takže sa diagnóza musí stanoviť na základe vylúčenia iných druhov alergií (napr. na jedlo, insekcitídne prípravky). K tomuto typu alergie patrí aj atopický ekzém u mačiek. Je to nevyliečitečľné ochorenie, ktoré vyžaduje celoživotné požívanie liekov a spôsobuje mačke značné nepohodlie. Podávajú sa esenciálne mastné kysleiny a antihistaminiká, ktoré sú však málo účinné a v mnohých prípadoch je nutná dlhodobá liečba kortikostreroidmi.

Poštípanie hmyzom
Kožné ochorenia vzniknuté po poštípaní hmyzom, sú ojedinelé a väčšinou sa jedná o začervenania a opuchy, ktoré sa daljú dobre liečiť a rýchlo miznú. Najčastejšími vinníkmi sú osy, včely a komáre. K poštipnutiu dochádza na miestach, kde je menej srsti, teda na ušiach a v okolí nosa. Pri poštípnutiach komárom v okolí nosa, bolo pozorovaných niekoľko prípadov ochorení podobných "eosinofilickej granulóme". Možnou ochranou môžu byť aj insekcitídne pripravky proti blchám, ktoré môžu mať mierny repelntný účinok.

Ušná prašivina
Ušná prašivina, je pomerne dobre známe a časté ochorenie u mačiatok a vo väčších mačacích kolóniách. Je spôsobené drobným parazitom Otodectes cynotis a prejavuje škrabaním a malými čiernymi bodkami vo vnútri uší. Je veľmi nákazlivé a ľahko sa prenáša z uší do oblasti kostrče a chvosta. Pri liečbe je nevyhnutné odstrániť všetky nečistoty z uší a iných zamorených oblastí a aplikovať insekcitídne prípravky.

Bakteriálna infekcia
Kožné ochorenia spôsobené bakteriálnou infekciou sú u mačiek veľmi vzácne. Niekoľko známych prípadov sa objavilo po dlhodobej, invazívnej liečbe antibiotikami. Aj keď panuje všeobecný predpoklad, že mačky sú čistotné a vyberavé zvieratá odolné voči bakteriálnym infekcám na koži, je nutné v tejto oblasti urobiť ešte rozsiahly výskum.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pay for essay cheap w52dol

(Gregorybes, 4. 4. 2023 6:32)


Kudos. Loads of knowledge!
writing an argumentative essay https://essaywritingserviceahrefs.com editing essay services https://essayservicehelp.com

Kocúrikovi vypadáva srst

(Majka, 9. 1. 2019 11:07)

Dobrý deň, náš 1.5r kocúrik začal plznut, najprv od chvosta priemere 5cm, teraz aj na chrbáte ma ďalšiu lisinku cca 2cm, akoby to postupovalo..Pod tým žiadne poranenie ani poškriabaniu. Mal pred 2 mes. poranenú zadnú nohu, liečil sa ATB. Poradíte?dakujeme

prosím o radu

(iveta, 16. 10. 2018 0:54)

prosím chcela by som radu. mam kastrovaného kocúra a nevedel sa vycikať tak mal zápal dali mu 4x injekciu a po 3 dnoch sme mu našli to miesto kde mu pichali si vyhrýzal až do krvi a teraz tam ma tak 2cm hrastu.

Mokvajuca rana

(Nina, 23. 8. 2018 16:10)

Moj kocurik ma mokvavu ranu s vnutornej casti labky smerom k hrudniku, davame mu na to jodovu tinkturu a rozdrveny skorocel. Vedeli by ste mi na to este nieco odporucit? Jedava len granule na alergie a kozne problemy

kozny problem mojej macky

(jarmila, 17. 3. 2015 21:30)

nasa macka ma za usami vypadanu srst a mokvave krvave rany,stale si ich skriabe

Re: kozny problem mojej macky

(do riti skurvenej táto stránka je proste top, 6. 4. 2016 22:10)

táto stránka je top

Re: Re: kozny problem mojej macky

(lita, 13. 6. 2017 18:56)

je :D

Re: kozny problem mojej macky

(Viera, 1. 2. 2017 18:59)

Moja macka ma uz dalsiu ranku na krku ,ma tam taky krvavy ostrovcek,ktory si casto skriabe.Prvu taku ranu sa mi podarilo vyliecit natieranim detskeho kremu Aviril na spareniny a narastla jej tam aj srst,no obnovilo sa jej to na inom mieste.Co by to mohlo byt?Preco sa jej to urobilo znovu,ale na inom mieste?

Re: Re: kozny problem mojej macky

(lita, 13. 6. 2017 18:55)

urcite treba navstivit veterinara, neliecit podomacky...zial moze to byt vselico, parazit, bakteria..alergia...takze moznosti je vela a urcit by to mal veterinar

moja macka sa skriabe do krvy

(adri, 18. 3. 2017 3:58)

Tento problem mame aj my. Boli sme u veta ,dostala injekciu a tabletky plus dietu. Trosku sa to zmiernilo ,ale nevymizlo. Skriabe sa nadalej ,na krku ,pod bradou. Do krvy do rozskriabe. ako tonu zabranit aby sa neskriabala?

kožný problém mojej mačky

(ANNA POMPOVA, 19. 5. 2015 23:52)

moja mačka má na hlave krvavé rany,ktoré si stále škriabe.33